Medyazap | Güncel Haberler

Acayip hayvanlar

18 Temmuz 2014
1.182 kez görüntülendi

BM Çevre Programı’nın açıkladığı verilere göre yeryüzünde 8.7 milyon canlı çeşidi yaşıyor. İnsanoğlunun keşfettiği biyoçeşitlilikse bu rakamın 4’te biri bile değil. Kara canlılarının yüzde 14’ünü, denizdekilerin ise sadece yüzde 9’unu tanıyoruz. Taksonomi (sınıflandırma) biliminin radarına takıldığı halde, varlığından haberdar olmadığımız birçok olağanüstü canlı mevcut. İşte onlardan bazıları…
Acayip hayvanlar


MOLOK

Şekli bir canavarı andırıyor ama 20 cm’lik boyuna bakınca korkmak imkansız! Kafası boynunun ters kısmında olduğu için yırtıcıları kandırarak hayatta kalıyor. “Ters kafa” olarak da anılan molok’un eşi benzeri yok.

PAPUÇGAGALI

Çizgi film kahramanlarını andıran bu devasa kuş 19′uncu yüzyılda keşfedildi. Ana vatanı Beyaz Nil Vadisi… Sudan ve Zambia’da rastlanıyor.

MOR HİNT KURBAĞASI

“Domuz burunlu kurbağa” olarak da tanınan bu tür 2003 yılında keşfedildi. Yeraltında yaşayan kurbağa, yılın sadece iki haftasını yeryüzünde geçiriyor. Çiftleştikten hemen sonra yeraltının derinliklerine dönüyor.

MAVİ PAPAĞAN BALIĞI

Meraklı ve dost canlısı olan balık, Atlantik Okyanusu’nun maskotu. İsmi, papağana benzeyen ağzı ve parıltı renginden geliyor. Başka hiçbir türün sahip olmadığı cezbedici bir rengi var. Korumak için çalışmalar başlatıldı.

SAYGA

Diğer antilop türlerinden, uzun ve dikkat çekici burnuyla ayrılıyor. Şişirerek büyüttüğü burnu aslında koku almada körelmiş; daha çok hızlı nefes alıp vermek için kullanıyor.

 

Kelebek

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz