Medyazap | Güncel Haberler

Bir dünya markasına daha Türk CEO geliyor!

18 Ağustos 2014
241 kez görüntülendi

 

Son 3 yıldır dünyanın en başarılı 50 işkadını arasında yer alan Ümran Beba, başka bir dünya markası olan PepsiCo’da basamakları hızla tırmanıyor.

Ümran Beba bir gün PepsiCo’nun CEO’su olabilir.’ Bu sözler bünyesinde 20’den fazla global, 100’den fazla yerel marka bulunan dünyanın en büyük gıda ve içecek şirketlerinden PepsiCo’nun Dünya Başkanı ve CEO’su Indra Nooyi’ye ait.

Nooyi, bu açıklamayı 5 yıl önce Ümran Beba henüz PepsiCo’nun Doğu Akdeniz İş Birimi Genel Müdürü olduğu zaman söylemişti. Kısa bir süre sonra Beba, önce PepsiCo Asya Pasifik Bölgesi Başkanlığı’na getirildi.

Bu bölgede 3 yılda dikkat çeken başarısı ve büyümenin ardından Beba, geçtiğimiz yıl tam 30 bin kişinin bağlı olduğu PepsiCo AMEA (Asya-Orta Doğu-Afrika) bölgesinden sorumlu İnsan Kaynakları Başkanı pozisyonuna atandı.

CEO OLMASINA KESİN GÖZÜYLE BAKILIYOR

Aynı zamanda PepsiCo’nun başkan yardımcılığı görevini yürüten ve yönetim kurulunda yer alan Ümran Beba’nın bir sonraki CEO olmasına neredeyse kesin gözüyle bakılıyor.

Bugün dünyanın en başarılı kadınları arasına giren ve son 3 yıldır Fortune Global 50 listesinde yer alan Beba, tartışmasız Türkiye’nin uluslararası arenadaki en başarılı kadın yöneticilerinin başını çekiyor. Peki böyle bir başarının formülü ne? Kimlerden destek alıyor? Asıl önemlisi gerçekten CEO olmak istiyor mu? Türkiye tatili sırasında Hürriyet’in görüştüğü Ümran Beba tüm bu sorulara eşi Ali Beba ile birlikte cevap verdi.

YÖNETTİĞİM CİRO ETKİLİ

Kısa bir sürede dünyanın en güçlü kadınları arasına isminizi yazdırdınız. Bu başarınızın sırrı gerçekten nedir?

- Asya Pasifik Bölge Başkanı olarak Hong Kong’a gittikten sonra 3 yıl üst üste Fortune Global 50 listesinde yer aldım. Bu gerçekten de benim için çok gurur vericiydi. Bu başarıdaki en önemli faktörler büyük bir ciro yönetimi ve büyük bir coğrafyada stratejik karar verici konumda olmaktı. Bu pozisyona gelmeden 10 yıl pazarlama, 2 yıl satış-pazarlama, 3 yıl İnsan Kaynakları ve 9 yıl Genel Müdürlük ve Orta Doğu ve Avrupa’da başkanlık görevlerim olmuştu. Dolayısıyla farklı tecrübeler, ciro ve kâr yönetimi, farklı coğrafyalardan sorumluluk ve en son olarak da global bir lider konumuna gelmek etkili oldu diye düşünüyorum.

ALİ BEY’İN BÜYÜK DESTEĞİ

Bu başarıda ailenizin özellikle eşiniz Ali Bey’in desteği ne kadar etkili oldu?

- Bu noktada eşim Ali Bey’in desteği tabii ki benim için çok özel bir konumda. Türkiye’deki işlerini bırakıp Hong Kong’da kariyerine devam etmesi ekstra bir özveri gerektirdi. Akademik geçmişi ve girişimcilik tecrübeleri ile Hong Kong’da çok iyi bir üniversitede görev aldı ve böylece ikimiz de kariyerimizi sürdürebilmiş olduk. Eğer Ali Bey’in desteği olmasaydı muhtemelen Türkiye’de yola devam ederdik.
YOLA GLOBAL DEVAM
Herkes sizin bir sonraki CEO’su olacağını söylüyor. Sizin böyle bir hedefiniz var mı?

- Bundan sonrası için de amacım global bir lider olarak yoluma devam etmek, Kariyer ve aile hayatını bir arada götürebildiğim sürece yeni görevlere açık olacağım.

Türkiye’den iyi bir teklif gelirse döner misiniz?

- Daha önce de belirttiğim gibi ben kendimi global bir lider olarak görüyorum ve farklı kültürlerle çalışmayı ve değer üretmeyi seviyorum. Bu açıdan global bir lider olarak yola devam etmek istiyorum.

30 BİN KİŞİYİ YÖNETİYOR

Şu an 90 ülke ve 40’tan fazla milletten 30 bin çalışanımızın bulunduğu coğrafyadan sorumluyum. Ayrıca bu görev Amerika merkez ofis ile çok yakın çalışan bir görev, bu nedenle hem Asya hem Orta Doğu hem de Afrika coğrafyası için seyahatler oluyor, aynı zamanda New York’a. Ayın yüzde 40 gibi bir bölümü seyahat ile geçiyor ama diğer yandan çok önemli pazarların olduğu bir coğrafya ve çok keyifli.

‘Ümran Beba’nın kocası’ denmesi rahatsız etmiyor

Ümran Beba’nın, ‘Desteği olmasaydı muhtemelen Türkiye’de yola devam ederdik’ dediği profesör eşi Ali Beba, Türkiye’de Özyeğin Üniversitesi’nin ardından Hong Kong’da ve ardından Dubai’de akademik görevlerine devam edip uluslararası üniversitelerde danışmanlık yapıyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İstanbul Haber Ajansı

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz